Засоби емоційного впливу на дитину

Похвала

Це найпростіший і часто використовуваний засіб. Похвала - це потужний стимулятор бажаної поведінки як для дорослого, так і для дитини. Коли нас хвалять, виникає бажання зробити навіть те, що раніше зовсім не хотілося робити. З'являється мотивація, енергія, прагнення, настрій робити і процвітати.

Для того, щоб похвала була більш ефективною, треба пам'ятати про декілька правил:

1) Похвала може виражатись в різній формі. 

Це можуть бути і слова, і обійми, і поцілунки, і просто захоплений погляд на дитину, або жест (кисть стиснута в кулак, великий палець вгору).

2) Похвала може бути як загальної, так і специфічною:

Загальна похвала: Ти хороший хлопчик / дівчинка! Ти молодець! 

Специфічна похвала: Яку красиву картину ти намалював, кольору підібрані чудово!

Чим специфичніша похвала, тим краще. Адже коли багато конкретики, дитині легше зрозуміти і зробити правильний висновок зі своїх дій. У цьому випадку дитина розуміє, що безумовно треба робити, щоб його роботу або поведінку високо оцінили.

Разом з тим, і загальна похвала має місце бути, коли дитині точно відомо, за що він отримує високу оцінку. Тут цілком буде доречно сказати і загальні фрази, такі як: «Ти - молодець!», Або «Я пишаюся тобою».

Якщо ж дитина не цілком розуміє, за що вона отримує настільки високий бал, то результат похвали може бути і зворотнім. Багато батьків скаржуться, що варто тільки похвалити дитину, і вона, як з ланцюга зривається, всіма силами намагаючись спростувати те, за що його мама хвалить. Тому дуже важливо, щоб дитина сама розуміла цінність свого вчинку.

Ви, в даному випадку можете відстежити ефективність похвали за зовнішніми ознаками. Якщо у дитини виникає кислий або відсутній вираз обличчя, а його поведінка після такої похвали не змінилась або погіршилась, то значить, ваша похвала не досягла своєї мети - підкреслити цінність правильної поведінки дитини. Якщо ж навпаки - обличчя малюка світиться і сяє, значить, ваші слова проникли в його душу, і принесли сприятливий результат.

3) Похвала повинна закінчуватися на позитивній ноті.

Часто батьки, самі того не бажаючи, всі свої зусилля зводять нанівець заключною фразою.

Наприклад, мама каже синам: Як ви сьогодні добре разом гралися! І додає в кінці: зазвичай у вас все закінчується скандалом або бійкою.

Подібні висловлювання скоріше негативно впливатимуть на дитину, тому, якщо ми хвалимо, то вимовляємо тільки позитивні і надихаючі слова для наших дітей.

4) Похвала повинна бути короткою. 

Коротка фраза, а часом і одне слово, або навіть погляд, звучить для дитини набагато переконливіше, ніж широка мова. Коротка похвала, як правило, несе більший емоційний заряд. Навіть якщо ми все говоримо правильно і по справі, дитині важко утримати в голові весь той сенс, який ми до нього доносимо, якщо він занадто сильно розтягнутий.

5) Тон. 

Похвалу потрібно вимовляти максимально щирим, теплим, доброзичливим або захопленим тоном. Ти вже так впевнено катаєшся на велосипеді! Як же в твоїй кімнаті затишно і чисто! Похвала, сказана за потрібне тоном, з вдячністю буде прийнята вашою дитиною і буде стимулом до правильного і бажаної поведінки.

6) Не маніпулюємо! 

Деякі батьки використовують похвалу тільки для того, щоб вблагати дитину щось зробити. Ти така гарна, викинь сміття! Така похвала буде сприйматися як маніпуляція, і батьки не зможуть використовувати її як засіб для розвитку кращих якостей в дитині.


Прояв інтересу й уваги до дітей

Це необхідний емоційний внесок в дитину, який ви повинні робити щодня. Коли дитина бачить, що нею цікавляться, вона комусь потрібна, що вона отримує в різні моменти життя необхідну увагу, малюк відчуває тим самим батьківську підтримку. Часом увага батьків може породити наснагу в душі дитини продовжити розпочату справу, встояти, не зламатися.

Невеликі знаки уваги і прояву доброго, турботливого ставлення мають для дитини дуже велике значення.

Ви можете виражати свій інтерес до дітей постійно: коли дитина зайшла в будинок, перед виходом його з дому, навіть в процесі гри, або коли вона робить домашнє завдання, або виконує ваші прохання. Відсутність батьківської уваги може відбити у дитини бажання намагатися, домогтися чогось. Діти повинні знати, що батьки постійно цікавляться ними.


Допомога та підтримка батьків

Підтримка і допомога батьків мають на меті:

  • робити дитину сильніше;
  • вчитися поступово самій справлятися з різними ситуаціями;
  • розвивати самостійність і відповідальність.

Підтримка і допомога батьків зміцнює дитину, коли вона робить зусилля. Так ви даєте дитині відчути, що за нею завжди є надійна опора. ЇЇ довіра до світу, оточення, теж зростає. І паралельно зростає її впевненість у власних силах.


Довіра

Коли батьки виявляють довіру до своєї дитини, це дуже благотворно на неї впливає. Це дозволяє побудувати їй впевненість у собі, надає дитині силу, стійкість до важких ситуацій.

На собі ми можемо перевірити, наскільки приємніше знаходиться в атмосфері довіри, ніж відчувати постійну підозрілість навколо себе. Так і дитина, не повиненна виховуватись в атмосфері підозрілості, коли постійно перевіряють її чесність, коли перепитують по кілька разів.

- А це правда? Ти правильно сказав? Тобі можна довіряти?

Перш ніж давати завдання, ви повинні бути впевненими, що дитина з ними впорається.

Наприклад, якщо дати завдання зробити аплікацію дитині, яка не вміє різати ножицями, то так можна викликати у неї лише небажання в майбутньому займатися цим захоплюючим заняттям. Коли ви навчили дитину кататися на велосипеді, слід відпустити її і дозволити їхати самій. Так само слід чинити і в усьому іншому.


Розуміння і емпатія

Прояв розуміння і емпатії по відношенню до своєї дитини - це рівень вищої участі в особистості дитини, ніж звичайні інтерес і увага. Багатьом батькам цьому навику треба вчитися, і тренувати його якомога частіше.

З позиції Батька ви звикли повчати, радити, читати моралі і т.д. Однак, щоб дійсно зрозуміти, що хоче до вас донести дитина, треба навчитися «читати слова дитини між рядків». Треба знайти в собі терпіння і бажання вислухати вашу дитину, зрозуміти її позицію і поведінку, і тільки після цього направити в правильне русло ваше чадо.

В цьому і є сенс активного слухання, який ми, батьки, можемо застосовувати не тільки з дітьми, але і в спілкуванні з дорослими людьми.

Виявляючи розуміння і емпатію, ми вносимо величезний емоційний внесок у відносини з нашими дітьми.


Повага до дитини

Важко знайти людину, яка б не бажала, щоб до неї ставились з повагою. Всі батьки, прагнуть поваги від їх дітей. Але з позиції Батька буває дуже важко виявляти повагу до дитини.

Раніше повагу до дорослих прищеплювалася просто: вбивалися загрозою фізичної розправи. Однак в сучасному світі такі методи вважаються застарілими, і зараз батькам пропонується більше працювати над собою і своїми реакціями, щоб на власному прикладі вчити дитину проявляти повагу.

Коли ми не поважаємо наших дітей?

  • коли кричимо на них; 
  • б'ємо (особливо при друзях або сторонніх людях), що не виконуємо своїх обіцянок; перебиваємо, коли вони хочуть нам щось сказати; 
  • або ігноруємо їх зовсім.

А що можна назвати шанобливим ставленням?

Коли до нас проявляють інтерес і увагу, висловлюють довіру, розуміють нас, прислухаються до наших слів, хвалять. Якраз все те, про що йшла мова вище.

Використовуючи перераховані інструменти, ви цілком можете наповнити процес виховання повагою до вашийх дітей. І таким чином не тільки дати хороший особистий приклад вашим дітям, а й заслужити повагу ваших дітей до вас.

Ще один спосіб виявити повагу  - це вміти просити пробачення за вашу некоректну поведінку по відношенню до дитини.

Іноді трапляється так, що Батько зривається на дитину без особливої ​​на те причини, перебуваючи під впливом власних негативних емоцій. Як правило, після того, як буря вщухне, мама або тато починають відчувати почуття провини за свої нестриману реакцію. І в той же час позиція Батька (зверху вниз) не дозволяє вам часом зійти до того, щоб попросити вибачення за свої педагогічні помилки.

Щоб висловити дитині свою щиру прикрість, необхідно самовладання і велика сила характеру. Адже визнати перед дитиною те, що ти виявив слабину, був неправий, складно подвійно. І, тим не менш, робити це необхідно в певних випадках, оскільки просячи прощення у дитини, ми: вчимо його на власному прикладі, що вибачення просити треба, якщо ти не правий, і показуємо, як це робити правильно.

Зазвичай батьки вимагають від дитини попросити вибачення за його погану поведінку. Однак, якщо не подавати в цій справі особистий приклад, то в дорослому житті, людині доведеться пересилювати себе, щоб визнавати свої помилки перед іншою людиною. Багато дорослих людей взагалі не вважають за потрібне просити вибачення, вважаючи це актом самознищення. І коріння такого ставлення йдуть з дитинства. Важливо ставитись до дитини, як до особистості; поважати її і зважати на її почуття.

Уміння визнавати свої помилки - це ознака зрілої людини. Коли ви просите вибачення у дитини за свої промахи у вихованні, ви, перш за все, проявляєте повагу до ваших дітей.

Отже, коли ви ставитесь з повагою до власних дітей, то вони починають поважати і вас.


 Гумор

Це прекрасний засіб для встановлення доброї і теплої атмосфери в сім'ї між батьками і дітьми. Гарний жарт може розрядити не одну бомбу дитячих емоцій, поміняти всі відносини в будинку. На жаль, гумор - це якість, як правило, не у всіх правильно і добре розвинена. Іноді гумор плутають з сарказмом. Однак зараз йде мова про хороший, добрий гумор.

Той, Батько, який має розвинене почуття гумору, може отримати від цього багато користі. У кого ж цього немає, той, принаймні, повинен не забувати посміхатися. Діти мають бачити вашу батьківську усмішку, ваше схвалення, відображене на обличчі. Сміх, жарти, вміння бачити веселу сторону життя, спільні розваги дозволяють зберегти в родині здоровий дух і єдність. Сміх - відмінний засіб зняти напругу. Коли людина сміється, в її мозку виробляються ендорфіни та інші гормони, що впливають на настрій, що доставляють задоволення і навіть полегшують біль.

Добре, якщо у вашій родині є ця атмосфера радості і веселощів. Коли є усміхнені обличчя. Нехай і ваші діти переймуть цю здатність радіти, жартувати, посміхатися. Адже навколишні тягнуться до життєрадісних людей, які можуть підняти настрій, знають багато цікавих, веселих історій.


Подарунки

Це одна з мов любові більшості дітей, і використовуючи її, ви також вносите свій емоційний внесок у розвиток особистості вашої дитини. Цим інструментом можна і потрібно вміло користуватися вам, батькам, для досягнення своїх батьківських цілей.

Ви повинні дарувати подарунки не тільки на вимогу дитини, а й час від часу за власною ініціативою, для того, щоб підкреслити цінність правильного і бажаної поведінки дитини. Подарунок, зроблений з вашої власної ініціативи  сприймається дитиною як стимул для корекції неправильної поведінки.

За винятком дня народження і Нового року часто ви даруєте подарунки вашим дітям просто так? Як правило, подарунки (найчастіше це іграшки) робляться батьками на прохання або вимогу дітей. Тобто дитина просто завойовує свої подарунки.

Слід знати, що, коли ініціатива з боку дитини, а не з боку батьків, це не сприймається дітьми як заохочення їх правильної поведінки.

Для того, щоб подарунок став стимулом, саме Батько повинен стати ініціатором. І тоді подарунки абсолютно не залежатимуть від вимоги дітей.